Selanik Caddesi Mehtap Apartmanı NO:41/8 Kızılay/Ankara
trenar

Botoks ile Migren Tedavisi

Botoks ile Migren Tedavisi

  Botoks ile Migren Tedavisi; Migren Botoksu olarak da adlandırılan Botoks ile Migren Tedavisi ile yalnızca migren ağrıları değil, migrenin kronikleşmesine yol açan aşırı ağrı kesici kullanımının da önüne geçen bir tedavi prosedürü olup, Botoks ile Migren Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır ve Kimlere Uygulanır gibi merak edilen konu başlıklarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

  Günümüzde hemen hemen herkeste görülen baş ağrıları 14 ana grup altında sınıflandırılmaktadır. Tamamen baş ağrısı olarak kendini gösteren ve başka bir hastalıklar bağlantısı olmayan baş ağrıları; bu sınıflandırma içerisinde “primer baş ağrıları” olarak isimlendirilmekte olup, genellikle baş ağrısı şikayetlerinin çoğunluğunu oluşturmaktadırlar. Diğer grupta yer alan baş ağrıları ise “sekonder” ani nedeni bilinen diğer hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrılarıdır.

  Botoks ile Migren Tedavisi

  Primer baş ağrıları içerisinde yer alan “migren” herhangi bir yaş dönemi içerisinde ortaya çıkabilen, ilerleyen yaşla birlikte sıklığı azalan, sürekli veya tekrarlayan bir baş ağrısı türü olarak ifade edilebilir. Günümüzde görülme sıklığı gittikçe artan migren şikayetleri, birkaç saatten birkaç haftaya kadar uzayabilen ağrı atakları şeklinde kendini göstermektedir. Bu ağrıya eşlik eden pek çok belirtiyi de içerisinde bulunduran migren, ataklar arasında ağrı şikayetinin bulunmadığı klinik bir sendrom olarak ele alınmaktadır.

  Yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen migren ilaçlı ve ilaç dışı olarak iki farklı yöntemle tedavi edilebilirken, bu tedavi yöntemlerinden yararlanamayan ya da kullanılan ilaçların yan etkilerini tolere edemeyen hastalara Botoks ile Migren Tedavisi önerilmektedir. Yeni dönem tedaviler içerisinde yer alan ve estetik alanlarda tercih edilen botoks ile migren şikayetlerini önlemek ve rahatlamak mümkündür.

  Özellikle uzun süredir baş ağrısı bulunan ve migren tedavilerine yanıt alamayan hastalarda kas gevşetici etkisi ile ağrıya neden olan kimyasal maddeleri etkilemesi nedeni ile migren tipi bağ ağrılarında yararlı sonuçlar sağlayan botoks tedavisi için ücretsiz muayenemizden yararlanarak ön kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Kronik migren tedavisinde kullanılan botoks yöntemi için randevu talebinde bulunmak ve Botoks ile Migren Tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıda bulunan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Koltuk Altı Botoksu
  BENZER TEDAVİLER
  Koltuk Altı Botoksu
  Aşırı Terleme Tedavisi olarak da adlandırılan Koltuk Altı Botoksu hızlı çalışan ter bezlerinin bloke edilerek yavaşlamasını sağlayan ve aşırı terleme probleminin azalmasını hedefleyen etkin ve başarılı bir enjeksiyon işlemidir.

  Migren Botoksu

  Migren tedavisinde kullanılan botoks enjeksiyonu, ağrının tetiklenme noktaları tespit edilerek söz konusu bölgelerdeki kasların hareketlerinin kısıtlanması esasına dayanan bir tedavi şeklidir. Etkisi kalıcı olmayan ve yılda iki kez tekrarlanması gereken bu tedavi, migren ağrılarını hafifleterek genel sağlığın ve yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olmaktadır.

  Estetik amaçlarla yaygın olarak kullanılmakta olan botoks tedavisi migren hastaları için etkin bir çözüm olarak tercih edilmektedir. Botoks ile Migren Tedavisi, kronik migreni bulunan hastalarda duysal sinir uçlarından salındığı için ağrıyı başlatan kimyasal ileticileri bloke etmektedir. Bu kimyasal ileticilerin önlenmesinin ardından, cilt dokusu altındaki sinir uçlarından santral sinir sistemine kadar ulaşan ağrı ileticileri aktive olmamakta ve kronik ağrı beyine ulaşmadan kontrol altına alınmış olmaktadır.

  Migren Ağrısında Botoks Nasıl Uygulanır?

  Migren hastalarında botoks tedavisi, enjeksiyon yöntemi ile uygulanmaktadır. Kronik migren hastalarında ağrı şiddetini ve sıklığını azaltma noktasında etkin bir tedavi olduğu kanıtlanan bu tedavi, alın, her iki şakak, omuz ve boyun bölgesinde bulunan 31 cilt altı noktasına botoks enjeksiyonunun yani botulinum toksininin iğne ile verilmesi şeklinde uygulanmaktadır.

  Ortalama 5 ila 10 dakika gibi çok kısa bir sürede yapılan botoks enjeksiyonu sonrasında botoksun yayılmaması için 2 saat başın eğilmemesi ve yatay pozisyonda dinlenilmesi önerilmektedir. Uygulamayı takip eden gün içerisinde sıcak duş alınmaması istenmektedir.

  Botoks ile Migren Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  Migren hastaları genellikle migren tedavilerinde kullanılan ilaçları alan, bu tedaviler sonucunda başarılı sonuçlar elde edilmediği için sürekli ve aşırı miktarlarda ağrı kesici kullanmaya devam eden ya da ilaç tedavilerinden umudunu yitirmiş ve şiddetli ağrı ile ortaya çıkan olumsuz psikolojik durumlar ile baş eden kişilerden oluşmaktadır. Bu tablo hastalık ortaya çıkarmış olduğu kronik ağrı şikayetleri ile birlikte ruh sağlığının da bozulmasına yol açmaktadır. Çocuklar, gebelik ve emzirme dönemi dışında kalan tüm bu grup içerisindeki migren hastaları Botoks ile Migren Tedavisi için en uygun hastalardır.

  Botoks Enjeksiyonu Süresi ve Sıklığı

  Botoks ile Migren Tedavisi enjeksiyonları, ilk bir yıl içerisinde 3 ay aralıklar ile yapılmaktadır. İlk bir yılın ardından enjeksiyon süreleri ise hasta özelinde ve tedaviden alınan etkilere göre planlanmaktadır. Uygulama sonrasında ağrı şiddetinde ve sıklığında belirgin seviyede azalma görülmektedir.

  Kronik migrenli hastalarda etkili olan bu tedavinin sonrasında ağrı şiddetinde ve sıklığında azalma olmayan ve botoks tedavisinden fayda görmeyen hastalara iki enjeksiyon daha yapılmaktadır. Üçüncü botoks tedavisinden de etki görülmemesi halinde başka bir uygulama yapılmaması önerilmektedir.

  Botoks Tedavisinin Migren Ağrıları Üzerindeki Etkileri

  Tedavinin etkinliği ortalama 4 ila 10 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır.  Etkinliği bilimsel çalışmalar sonucunda kanıtlanmış olan botoks yöntemi, ağrıyı başlatan kimyasal ileticilerin her birini bloke ederek etkisini göstermektedir.

  Kronik migren şikayetlerinde uygulanan tek bir botoks enjeksiyonu bile ağrının şiddetini ve sıklığını azaltmaktadır. Botoks ile Migren Tedavisi sonuçlarından alınan yanıtlarda yalnızca migren ağrıları değil, migrenin kronikleşmesine yol açan aşırı ağrı kesici ve ilaç kullanımının da önüne geçen etkin bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

  Botoks ile Migren Tedavisi Zararları

  Botoks ile Miğren Tedavisi yan etkileri oldukça nadirdir. Enjeksiyon bölgelerinde şişlik, hassasiyet ya da kızarıklık gözlemlenebilmektedir. Uygulama esnasında yapılan buz kompresi ile uygulama sonrasında ortaya çıkabilecek şişliklerin ve ağrıların gelişmesi engellenebilmektedir. Bazı durumlarda oldukça nadir geçici olarak üst göz kapağında güçsüzlük görülebildiği gibi, yüz kaslarında asimetri ortaya çıkabilmektedir.

  Migrenin doğru teşhis edilmesi doğru tedavi yöntemi için oldukça önemlidir. Migrenin doğru değerlendirilebilmesi için botoks enjeksiyonu öncesinde ön kontrol gereklidir. Güvenilir bir tedavi olanağı sunan geçici olarak kasları felç ederek ağrı şikayetlerini belirgin seviyede hafifleten botoks tedavisi için ücretsiz muayenemizden yararlanarak ön kontrol gerçekleştirebilirsiniz.

  Ağrı kesici ve diğer migren tedavileri ile migren ağrılarında yeterli yanıt alınamayan tablolarda atakların oluşmasını engelleyen botoks tedavisi için randevu talebinde bulunmak ya da Botoks ile Migren Tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıda bulunan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Fiyat Teklif ve Randevu Formu
  Botoks ile Migren Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurunuz Uzmanlarımız Size En Kısa Sürede Dönüş Yapacaktır.

   Tedavilerimiz Hakkında Bilgi Almak ve Fiyatlarımızı Öğrenmek İçin Bizi Arayabilirsiniz:
   Call Now Button
   ×