Selanik Caddesi Mehtap Apartmanı NO:41/8 Kızılay/Ankara
trenar

Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri

  Cilt Lekeleri; Farklı oluşum nedenleri bulunan, cilt üzerinde uzun süreli iz kalmasına yol açan Cilt Lekeleri, Cilt Lekesi Tedavileri ile neden olduğu estetik ve kozmetik problemler giderilmekte olup; Cilt Lekeleri Türleri, Cilt Lekesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir ve Lazerle Cilt Lekesi Tedavisi konu başlıklarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

  Melanin pigmentinin temel görevi UV ışınlarını soğutarak cildin hasar görmesini engellemektir. Bu savunma esnasında melanin pigmentlerinde artış ortaya çıkmakta ve ciltte bronzlaşma ya da lekeler ortaya çıkmaktadır. Yani cilde rengini veren melanin pigmentinin belli bir bölgede yoğunlaşması sonucunda cilt üzerinde lekeler oluşmaktadır diyebiliriz.

  Cilt Lekeleri

  Melanin pigmentinin artması sonucunda ortaya çıkan Cilt Lekeleri yalnızca UV ışıklarından kaynaklanın bir tablo değildir. Yani cilt üzerinde sadece güneş lekeleri oluşmamaktadır. Bu lekeler güneşe uzun süreli maruz kalınması sonucunda oluşabileceği gibi kimyasal içerikli ürünlerin kullanılması, genetik faktörler ve ilerleyen yaş sonucunda da görülebilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte kahverengi lekeler, gebelik döneminde hormon düzensizliklerine bağlı oluşan gebelik lekeleri ve akne ya da sivilce sonrasındaki izler cilt lekesi olarak kalmaktadırlar.

  Tüm bunların dışında yanlış yapılan uygulamalar, güneş kremleri ve ilaçlar cilt sorunun tetiklenmesine yol açmaktadır. Bu nedenle ücretsiz muayenemizden yararlanarak cilt tipinize ve cilt lekenize uygun lazerle tedavi yöntemini belirlemek için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan iletişim formu üzerinden cilt lekesi sorununuza ilişkin merak ettiğiniz tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz.

  Mezoterapi ile Leke Tedavisi
  BENZER TEDAVİLER
  Mezoterapi ile Leke Tedavisi
  Cilt tonunu ve cilt bütünlüğünü bozan lekelerde uygulanan Mezoterapi ile Leke Tedavisi mikroenjeksiyon yöntemiyle cildin dermal ya da epidermal katmanını hedef alarak bozulan melanosit hücrelerini onaran enjeksiyon işlemidir.

  Cilt Lekelerinin Sebepleri

  Yukarıda da ifade edildiği gibi renk değişimleri olarak ifade edilen cilt lekeleri, melanin pigmentlerinin artması ve daha sonrasında o bölgede yoğunlaşması ile ortaya çıkmaktadır. Bu noktada melanin yoğunlaşmasına neden olan en önemli faktörün güneş olduğunu söyleyebiliriz. Melezma adı verilen bu güneş lekeleri doğuştan olmayan ve genellikle yüz, yanak, alın ve üst dudak bölgelerinde ortaya çıkan kahverengi lekelerdir.

  Cilt lekelerine neden olan en önemli faktör güneş olarak ele alınsa da, bu lekelerin oluşumunda altta yatan pek çok etken bulunmaktadır. Özellikle cildin yaşlanması, kimyasal ürünlerin ve kozmetiklerin cilde temas ettirilmesi ve doğum kontrol hapı kullanımı gibi pek çok unsur cilt lekelerinin oluşmasına yol açmaktadır. Sir ağda, akne tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlar ve hormon tedavileri de cilt lekesi nedenleri arasında yerini almaktadır.

  Cilt Lekeleri farklı oluşma nedenleri bulunan, cilt üzerinde uzun süreli iz kalmasına yol açan bir tür cilt hastalığı olarak ele alınabilmektedir. Bu nedenle leke oluşumunun önlenmesi ya da tedavisi öncesinde ilk olarak neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun dışında cilt lekelerinin bazılarının önemli sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi, bazı lekeler ise yalnızca kişiyi mutsuz eden kozmetik bir soruna neden olmaktadır.

  Cilt Lekelerinin Çeşitleri

  Genellikle dengeli olarak bulunan melanin, bazı durumlarda çok fazla, çok az ya da hiç bulunmayabilmektedir. Bu durum cilt üzerinde renk değişimlerine ve çeşitlerine yol açmaktadır. Yaş lekeleri, melazma, doğum lekeleri, hemanjiyomlar, seboreik dermatit, vitiligo, albinizm, tinea versicolor, liken sklerozus ve egzama bu cilt lekelerinin çeşitleri içerisinde sayılmaktadır.

  Yaş Lekeleri

  Yaşlılık lekeleri düz ve iyi huylu lezyonlar olarak ele alınmaktadırlar. Kahverengiden siyaha kadar değişiklik gösteren yaş lekeleri güneşe maruz kalınması sonucunda genellikle orta yaşlardan sonra ortaya çıkmaktadırlar.

  Melazma

  Yüz bölgesinde kahverengi lekelerin görülmesine neden olan bir tablodur. Genellikle bu durumu hormonal değişimler tetiklemektedir. Bu nedenle hamile kadınlarda daha sık görülmektedir. Tehlikeli bir durum değildir ancak estetik açıdan sorunlara yol açmaktadır.

  Doğum Lekeleri

  Doğumda cilt üzerinde bulunan renkli lekelerdir. Bu lekeler bazı durumlarda kırmızı olabilmektedirler. Asıl nedeni anormal kan damarlarından kaynaklıdır. Bir diğer doğum lekesi türü ise pigmentli doğum lekeleridir. Cilt Lekeleri içerisinde ele aldığımız bu tür genellikle doğumda karşımıza çıkmaktadır. Kahverengi, siyah ya da mavimsi gri rengine hakimdir. Sağlığı etkileyen riskleri bulunmamaktadır.

  Hemanjiyomlar

  Kan damarlarının kümelenmesi sonucunda oluşmaktadırlar. İyi huylu olan bu lekeler genellikle deride ya da bazen iç organlarda görülmektedirler. Doğumda kendini gösteren hemanjiomlar, bazı durumlarda nadiren semptomlara yol açmaktadırlar. Genellikle doğum lekelerine benzeyen ve kırmızı – mavi, kırmızı ve somon rengine kadar değişik renklerde olabilmektedirler.

  Seboreik Dermatit

  Kaşıntılı, kırmızı ve pullu döküntülere neden olan bir tür cilt hastalığıdır. Egzama ya da alerjik reaksiyonlara benzer döküntülere yol açmaktadır. Cilt üzerinde kızarıklığa neden olan bu tablo, bulaşıcı olmamakla birlikte uzun süreli bir durumdur.

  Vitiligo

  Cilt üzerinde beyaz lekelerin oluştuğu bir hastalıktır. Melanosit hücrelerinin melanin üretmeyi bıraktığı ya da durduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Her yaşta vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilen bu tablo zamanla cilt üzerinde büyük bir yama halini alabilmektedir. Zararsız olan bu hastalık, bulaşıcı değildir.

  Albinizm

  Cilt Lekeleri içerisinde yer alan bu tablo deri, saç ya da göz bölgelerindeki pigmentasyonun kısmen ya da tamamının yok olmasına neden olmaktadır. Melanin üretiminden sorumlu olan bir ya da birkaç gendeki bozulmaya bağlı olarak oluşmaktadır. Bu hastalık grubu içerisinde olanlar cilt kanseri açısından risk altındadırlar.

  Tine Versicolor

  Deride bulunan “pitrosporum ovale” adındaki doğal bir mayanın kontrolden çıkması ve cilt rengini değiştirmeye başlaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu lekeler daha açık ya da koyu renklerde olabilmektedir. Yağlı cilt, sıcak hava, aşırı terleme, hormonal değişiklikler ve zayıf bağışıklık sistemi gibi faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

  Liken Sklerozus

  Cilt üzerinde ince beyaz lekeler oluşturan bir durumdur. Bu tablo genellikle cinsel bölgeleri etkilemektedir. Genellikle menopoz dönemindeki kadınlarda daha sık görülmekle birlikte erkekler ve çocuklarda da görülebilir. Cilt üzerinde pürüzsüz beyaz leke ve beyaz çatlaklar şeklinde kendini göstermektedirler.

  Egzama

  Bir diğer adı atopik dermatit olan egzama, inflamasyon sonucunda kaşıntılı, kırmızı ve kuru bir cilde neden olan cilt sorunudur. Bu sorun bazı durumlarda dökündü içerisinde beyaz lekelere yol açmaktadır. Sıklıkla çocuklarda görülebildiği gibi, erişkin yaşlarda da devam edebilmektedir. Koyu tenli kişilerde cildin renginin değişmesine ve bölgedeki derinin daha açık ya da koyu hale gelmesine yol açabilmektedir.

  Cilt Lekesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Cilt lekelerinin tedavilerinde kullanılan pek çok yöntem bulunmaktadır. Özellikle güneşten kaynaklı yüzeysel Cilt Lekeleri bu tedavilere olumlu yanıt vermektedir. Ancak bir cilt tedavisinden başarılı bir sonuç elde edilebilmesi için öncelikle cilt tipi, ten rengi, lekenin derinliği, lekenin yapısı, leke nedeni, genetik yapı, yaşam şekli ve eşlik eden hastalıklar gibi pek çok unsur muayenemiz esnasında ele alınmaktadır. Böylece tedavi yöntemini belirlerken uygulayacağımız yöntemin işlem basamaklarını daha rahat bir şekilde oluşturmaktayız.

  Günümüzde cilt lekesine sahip olan pek çok kişinin leke açıcı kremler ya da kozmetik ürünleri tercih ettiğini söyleyebiliriz. Ancak bu ürünlerin bilinçsizce tercih edilmesi yeterli sonuç alınmasında fayda sağlayamayacağı gibi cilt üzerinde daha büyük hasarlara ve izlere yol açabilmektedir. Bu amaçla kliniğimizde uygulamış olduğumuz leke tedavilerinde şikayete neden olan lekelerin daha büyük sorunlara yol açmayacağı lazer yöntemini tercih etmekteyiz.

  Lazerle Cilt Lekesi Tedavisi

  Lazer, yoğunlaştırılmış ışık demetidir. Renkli ya da renksiz olması dalga boyu ile ilişkilidir. Yani lazerde dalga boyu ışık demetinin hedefini belirlemektedir. Bu hedef dalga boyu ile belirlenmektedir.

  Madde veya doku tarafından tutulan bu ışık enerjileri, tutulmuş olduğu alanda ısı enerjisine dönüşmektedir. Bu noktada da etkisi göstermekte olan lazerin Cilt Lekeleri için hedef noktası yukarıda da bahsedildiği gibi malenindir. Yani melanin pigmenti tarafından hedef alınan lazer, lekeler üzerinde etkili olurken normal hücreler tarafından tutulmamaktadır. Böylece diğer hücreler üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmadığını da ifade edebiliriz.

  Lazerin Cilt Lekeleri Üzerindeki Etkisi

  Cilt lekelerinde lazer yöntemi, farklı dalga boyları kullanılarak leke bölgelerine etki etmektedir. Özellikle zor olarak değerlendirilen çil lekesi ve yaşlılık lekelerinde, bu lekelerin sorun olmaktan çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte lazer yöntemi, lekelerin azalmasını ya da kaybolmasını sağlarken, cildin zenginleşmesine de katkı sağlamaktadır.

  Sivilce izleri, güneş lekeleri, yaşlılık ve hamilelik kaynaklı lekeler genel olarak alın, yanakların orta kısmında, üst dudak ve boyun bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Bu bölgede ortaya çıkan lekeler güneşe maruz kalınması ile daha da yoğunlaşarak dikkat çekmektedir. Ayrıca sivilce izlerinin iyileşme sonrasında bırakmış oldukları yara izleri de sorun olarak kendini göstermektedir. Tüm bu Cilt Lekeleri için kliniğimizde tercih etmiş olduğumuz lazer tedavisi en etkili ve başarılı sonuç veren yöntemdir.

  Ücretsiz muayenemizden yararlanarak ya da aşağıda yer alan iletişim formu üzerinden bizimle iletişime geçerek Cilt Lekeleri tedavisi ve cilt lekesi tedavi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Fiyat Teklif ve Randevu Formu
  Cilt Lekesi Tedavileri Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurunuz Uzmanlarımız Size En Kısa Sürede Dönüş Yapacaktır.

   Tedavilerimiz Hakkında Bilgi Almak ve Fiyatlarımızı Öğrenmek İçin Bizi Arayabilirsiniz:
   Call Now Button
   ×