Selanik Caddesi Mehtap Apartmanı NO:41/8 Kızılay/Ankara
trenar

Robotik Saç Ekimi

Robotik Saç Ekimi

  Robotik Saç Ekimi; Saç dökülmesi, saç seyrekliği ve kellik durumlarında uygulanan saç ekimi tedavilerinde kullanılan Robotik Saç Ekimi yöntemi, saç köklerinin robot tarafından çıkarıldığı, kanal açma ve yerleştirme işleminin ise manuel olarak yapıldığı bir ekim yöntemi olup, saç ekimi yöntemi öncesinde merak edilen Robotik Saç Ekimi Çalışma Mekanizması ve Aşamaları, Robotik Saç Ekimi Nasıl Yapılır? ve Robotik Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir? gibi önemli konu başlıklarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

  Saç ekimi işlemlerinde geliştirilmiş olan pek çok yöntemle birlikte FUE saç ekim tekniğinin daha sık kullanılmaya başlanması sonrasında, bu yöntemin verimliliğinin arttırılması amacı ile pek çok cihaz geliştirilmiştir. Emme destekli ve motorlu özelliklere sahip cihaz teknolojilerine ek olarak geliştirilen robot teknolojisi, saç ekimi operasyonlarında büyük avantaj sağlayan bir teknolojik sistem olarak kullanılmaya başlanmıştır.

  Robotik Saç Ekimi

  Robotik Saç Ekimi yöntemi olarak adlandırılan bu teknolojik sistem, saç köklerinin daha yakından görülmesine, buna bağlı olarak yoğun ve hızlı saç ekimi ile operasyonun gerçekleştirilmesine olanak sunmaktadır. Yoğun ve hızlı saç ekimi avantajının yanı sıra diğer saç ekimi tekniklerine kıyasla donör alanda hasar oranını minimum düzeyde tutan bir teknik olduğunu da söylemek mümkündür.

  Kök zararlarını minimuma düşürerek saç ekiminin daha hızlı yapılmasına olanak sunan bir greft toplama tekniği olan robot sistemi öncesinde donör bölgenin analiz edilmesi, ekim yapılacak alanın belirlenmesi ve toplanacak greft sayısının tespiti için ücretsiz muayenemizden yararlanarak ön kontrol gerçekleştirebilirsiniz.

  Saç köklerinin dikkatli ve otomatik toplanmasına olanak sunan ve böylece işlemin daha konforlu ve verimli bir hale gelmesini sağlayan robot saç ekimi öncesinde randevu talebinde bulunmak ya da Robotik Saç Ekimi fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıda bulunan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  FUT Saç Ekim
  BENZER TEDAVİLER
  FUT Saç Ekim
  FUT Saç Ekim tekniği, saç köklerinin donör alandan bir şerit halinde çıkarılması ve ekim yapılacak alanda açılan kanallara greftlerin ekilmesi şeklinde çalışan bir yöntemdir.

  Robotik Saç Ekimi Nedir?

  Robotik Saç Ekimi, FUE (Follicular Unit Extraction) saç ekimi yönteminin bir türüdür. Bu saç ekim yönteminde saç kökleri donör bölgeden robotlar tarafından çıkarılmakta; saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması ve köklerin yerleştirilmesi işleminin ise manuel olarak yapıldığı bir saç ekim sistemidir. 3B olarak adlandırılan teknolojiye dayanan bu saç ekim sistemi, Robot FUE saç ekim yöntemi olarak da adlandırılmaktadır.

  FUE yönteminde saç köklerinin toplanması aşamasında yararlanılan bir greft toplama aracı olan bu robot sistemi, köklerin gevşetilmesinde kullanılan manuel veya mikro motor gibi cihazların bir türüdür. Ancak en önemli özelliği ise teknolojik alt yapı ile donatılmış olmasından dolayı avantaj sağlamakla birlikte temel çalışma mekanizması açısından klasik saç ekim yöntemlerinden herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

  Robotik Saç Ekimi Çalışma Mekanizması ve Aşamaları

  Robot sistemi ile saç ekimi sistemi; bilgisayar, monitör, mekanik kol ve greftlerin toplanması için bir delme mekanizması bulundurmaktadır. Bilgisayarlı medikal bir sistem olan bu mekanizma, 3 farklı şekilde çalışmakta ve uygulanmaktadır.

  İlk aşama fotoğraflama aşamasıdır. Bu aşamada, Robotik Saç Ekimi ön kontrolü esnasında kişinin saçlı deri bölgesi yani kafa bölgesi her açıdan fotoğraflanarak bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bu aktarım işleminin ardından teknolojik uygulamalar ile birlikte ekim bölgeleri 3 boyutlu hale getirilmekte ve donör alanın belirlenmesi için hazırlıklara geçilmektedir.

  İkinci aşamada ise; donör alan belirlenmektedir. Bilgisayar ortamında 3 boyutlu hale dönüştürülen kafa bölgesi, incelenmekte ve analiz edilmektedir. Bu analiz sonrasında saçsız bölge için gerekli olan saç kökü değerlendirilmekte ve hangi alanların donör bölge için daha yoğun olduğu hesaplanmaktadır. Bu hesaplanmalar ve değerlendirmelere ek olarak bu aşamada; robotik sistemin saç derisine gireceği derinlik sistem aracılığı ile hesaplanmakta ve kişiye uygun ideal saç çıkış açısının bulunması ile üçüncü aşama olan köklerin çıkarılmasına geçilmektedir.

  Üçüncü aşamada; Robot FUE saç ekim yöntemi ile donör yani verici alanın görüntülerinin analizleri doğrultusunda robot sistem tarafından belirlenen açı ile konumlandırılmaktadır. İdeal açının bulunması ile birlikte robot tarafından saç köklerinin toplanma işlemine geçilmektedir. Bu işlem yuvarlak ve vakumlu özelliğe sahip çift odacığı bulunan bir iğne aracılığı ile yapılmaktadır. Köklerin çıkış açılarının değişmesi durumunda robotik sistem de açı değiştirerek tüm greftleri tek tek toplamakta ve işlemi sonlandırmaktadır.

  Robotik Saç Ekimi işlem süresi içerisinde robotun toplaması gereken greftlerin dışında herhangi bir alana gitmesi halinde kendiliğinden durma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca tüm işlem boyunca robot kontrol edilmekte ve bilgisayar monitörü üzerinden greftlerin çıkarılma süreci takip edilmektedir. Buna ek olarak işlem esnasında gereklilik halinde robota müdahale edilerek ayar değişikliği de yapılabilmektedir.

  Robotik Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

  Robotik Saç Ekimi yöntemi FUE temeline dayanan bir teknik olduğu için uygulama aşaması birbirine benzerlik göstermektedir. Bu yöntemde uygulama öncesinde saç köklerinin toplanacağı yerlerin belirlenmesi ile birlikte saçlar 1 mm uzunluğunda tıraş edilmektedir. Bu tıraş saç köklerinin robot tarafından daha rahat görünmesini ve greftlerin daha rahat çıkarılmasını sağlamaktadır.

  Tıraş işlemi sonrasında donör alana lokal anestezi uygulanarak işlemin daha konforlu ve daha rahat geçmesi sağlanmaktadır. Uyuşma etkisinin elde edilmesi ile saçların toplanacağı donör alana robot sisteminin aparatı yerleştirilmektedir. Robotun bölgeye sabitleştirilmesinin ardından robota yön veren sistem çalıştırılmaktadır. Sistemin çalışması ile birlikte donör bölgeye konumlanan robot otomatik olarak vakumlu ve yuvarlak iğnesi yardımı ile kökleri çıkarmaya başlamaktadır. Robot sistemi tarafından çıkarılan köklerin her biri kendi haznesi içerisine otomatik olarak yerleştirilmektedir.

  Bilgisayar monitörü üzerinden saç köklerinin eş zamanlı olarak toplanacağı yerin belirlenmesi ve köklerin çıkarılması işlemi gerekli olan greftler toplanana kadar devam etmektedir. İşlemin sonlanması ile birlikte ekim yapılacak alanda kıl köklerinin yerleştirilmesi için kanallar açılmaya başlanmaktadır. Tüm kanallar FUE saç ekim yönteminde olduğu gibi manuel ya da mikro motor aracılığı ile açılmakta; saç köklerinin açısına ve çıkış yönlerine göre uygun bir şekilde ekilmektedir. Tüm saç köklerinin ekilmesi ile birlikte saç ekim işleminin süreci sonlandırılmaktadır.

  Robotik Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

  Robotik Saç Ekimi yöntemi genellikle donör bölgesi çok daha yoğun ve koyu saç rengine sahip kişiler için uygun özelliğe sahiptir. Ayrıca tıraşsız saç ekimine uygun olmaması nedeni ile kısa saçlarda uygulanabilir bir sistemdir.

  Robotik Saç Ekimi Avantajları

  Robotik Saç Ekimi tekniğinin en önemli avantajı, greftleri yani saç köklerini 10 bin kat büyütme özelliğine sahip olmasıdır. Sistem içerisinde bulunan kamera saç köklerinin sorunsuz ve doğru bir şekilde toplanmasına imkan tanımaktadır. Bu özelliği sayesinde kök zararlarını en düşük oranlara çekmekte ve ekimin daha hızlı yapılmasına olanak sunmaktadır. Buna ek olarak greftlerin robot tarafından gevşetilmesi, işlem süresinin klasik FUE yöntemine kıyasla daha kısa sürede tamamlanmasına katkı sağlamaktadır.

  Ekim yapılacak alanların bilgisayar ortamında 3 boyutlu analiz edilmesi kişiye özel saç dizaynının yapılmasına olanak sunması da önemli bir avantajıdır. Ayrıca özel uçlu iğneler aracılığı ile toplanan saç köklerinin çevresinde daha az hasar oluşmakta ve buna bağlı olarak da iyileşme süreci daha kısa sürmektedir.

  Donör alanda dökülmeme özelliğine sahip sağlıklı saç köklerinin toplandığı ve bu saç köklerinden maksimum seviyede yararlanılan robot saç ekimi öncesinde fotoğraflamanın yapılarak saç dökülme probleminin 3 boyutlu analiz edilmesini sağlamak amacı ile ücretsiz muayenemizden yararlanarak ön kontrol gerçekleştirebilirsiniz.

  Teknolojik saç ekimi işlemi ile kişiye özel saç dizaynının yapılmasına olanak sunan ve iyileşme sürecini daha hızlı tutarak operasyon öncesinde ve sonrasında hasta konforunu en üst seviyede tutabilen robot ekim yöntemi öncesinde randevu talebinde bulunmak ya da Robotik Saç Ekimi fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıda bulunan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Fiyat Teklif ve Randevu Formu
  Robotik Saç Ekimi Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurunuz Uzmanlarımız Size En Kısa Sürede Dönüş Yapacaktır.

   Tedavilerimiz Hakkında Bilgi Almak ve Fiyatlarımızı Öğrenmek İçin Bizi Arayabilirsiniz:
   Call Now Button
   ×