Selanik Caddesi Mehtap Apartmanı NO:41/8 Kızılay/Ankara
trenar

Saç Ekimi

Saç Ekimi

  Saç Ekimi; Saç seyrekliği, kellik ve saç dökülmesine etkin ve kalıcı çözüm sunması açısından yayın olarak tercih edilen Saç Ekimi ve Saç Ekimi yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınabilmekte olup, tedavi öncesinde merak edilen Saç Ekiminde Kullanılan Teknikler, Saç Ekimi Nasıl Yapılır ve Saç Ekimi Kimlere Uygulanır gibi önemli konu başlıklarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

  Saç kaybına uğranması sonrasında yeni saçların en doğal ve kalıcı bir şekilde kazanılması amacı ile saç ekimi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu saç ekim yöntemlerinde dökülen bölgelere kişinin kendi sağlıklı saçları ekilmektedir. İşlem esnasında sağlıklı saçların alınacakları bölgeler yapı olarak saç dökülmesi bulunmayan bölgeden seçilmektedir. Bunun sonucunda da saç ekim işlemi sonrasında saçlar hiç dökülmemiş gibi kalıcı olarak yeniden kazandırılmış olmaktadır.

  Saç Ekimi

  Saç Ekimi işlemleri esnasında asıl amaç; modern tıbbi uygulamalar doğrultusunda konforlu bir şekilde doğal saçlı görünümün tekrar sağlanmasıdır. Bu amaçla geliştirilen yöntemler doğrultusunda saç ekimi işlemlerinde hem kişiye hem de yönteme bağlı olarak farklı metotlar kullanılmakta ve böylece hasta konforunu en üst seviyede tutarak başarılı sonuçların alınması sağlanmaktadır.

  Hasta konforunu en üst seviyede tutarak doğal görünümü sağlayacak şekilde kişinin kendi sağlıklı saçlarının seyrekliğin ya da kelliğin yaşandığı bölgelere nakil edilmesini ifade eden ile daha estetik bir görünüme sahip olabilmek için ücretsiz muayenemizden yararlanarak ön kontrol gerçekleştirebilirsiniz. İşlemin detayları hakkında bilgi almak, randevu talebinde bulunmak ve Saç Ekimi Fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilmek için aşağıda bulunan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Saç PRP Tedavisi
  BENZER TEDAVİLER
  Saç PRP Tedavisi
  Saç dökülmesi, saç seyrekliği gibi problemlerde saç kalitesini arttırmayı hedefleyen Saç PRP Tedavisi kişinin kanındaki plazma sıvısının saç derisine enjekte edilmesi esasına dayanan prosedürdür.

  Saç Ekiminde Kullanılan Teknikler

  Seç ekimi işlemleri esnasında doğru tekniğe karar vermek doğal bir sonucun elde edilmesi ve verici bölgenin travmadan korunması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle geliştirilen yöntemler ile verici yani donör alanda düzeltilemeyecek zararların önüne geçilmektedir.

  FUT VE FUE teknikleri saç ekiminde yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Bu teknikler arasındaki temel fark verici donör bölgedeki saç köklerinin nasıl çıkarıldığıdır. FUE tekniği son dönemlerde en sık tercih edilen ve kullanılan yöntemdir. Bu teknik Saç Ekimi işleminin daha kolay yapılabilir hale gelmesine olanak sunmaktadır. FUT tekniği ise sağlıklı saç köklerinin alınması esnasında kesi aracılığı ile dokunun çıkarılmasından ötürü hastaların iyileşme sürecini uzatmaktadır. Ayrıca bu teknik sonrasında gözle görülür bir iz kalmaktadır. FUE tekniği ise bu olumsuz etkileri ortadan kaldırdığından saç ekimi işlemlerinin daha konforlu hale gelmesini sağlarken, iyileşme süreci daha kısa sürmektedir. En çok tercih edilen saç ekim yöntemleri olarak;

  FUT Saç Ekim Tekniği

  FUT Saç Ekim Tekniği yani “Foliküler Ünite Transplantasyonu” genel olarak sağlıklı saç derisinin bulunduğu kafa derisinin alt bölümünden aşağıya doğru, ince bir dokunun çıkarılması esasına dayanan bir tekniktir. Yani başın arka kısmından yaklaşık 15 ila 20 cm uzunluğunda ve 2 cm genişlikte saçlı cilt dokusu bir kesi ile çıkarılmaktadır. Bu çıkarma işlemi sonrasında saç folikülleri bir mikroskop altında tek birime ayrılmakta ve saç kökleri bu doku şeridinden ayrılmaktadır. Bu alandan çıkarılmış olan saçlı dokudan ortalama 400 saç kökü elde edilmektedir.

  Şeridin çıkarılmış olduğu kafa derisi dikilerek kapatılmaktadır. Dikişler ortalama 2 hafta içerisinde alınmaktadır. Bu dikişler kısa saç altında görülebilen önemli bir yara izine yol açabilmektedir. Bu nedenle Saç Ekimi esnasında bir yöntemin günümüzde pek fazla tercih edilen bir teknik olmadığını ifade edebiliriz.

  FUE Saç Ekim Tekniği

  FUE Saç Ekim Tekniği yani “Foliküler Ünite Ekstraksiyonu” işleminde de FUT tekniğinde olduğu gibi saçlı drisinin arka kasmındaki alandan iki kulağın arasında kalan bölümden sağlıklı saç kökleri alınmaktadır. Bu yöntemin asıl farkı ise kıl folikülü ya da bir grup folikülünün cilt üzerinde küçük bir dairesel kesim sonrasında ve küçük bir açık delik kalacak biçimde kafa derisinden çıkarılabilmesi için bir delme tekniğinin kullanılmış olduğu geleneksel bir yöntem olmasıdır. Yani FUE yönteminde saç köklerinin alınması esnasında herhangi bir şekilde bistüri kullanılmamakta ve kesi atılmamaktadır.

  Saç köklerinin başka alanlardan alınabiliyor olması bu tekniğin en önemli özelliğidir. FUE tekniğinde tedavi bölgesini kapsayacak kadar folikülün elde edilene kadar tekrarlanmaktadır. Bu tekrar saçların alındığı alandan çıkarılmış olan saç köklerinin miktarına, saçların sıklığına ve saçsız alanda duyulan ihtiyaca göre belirlenmektedir. Yapılan ilk seans içerisinde ortalama 2000 ila 5000 arasında greft çıkarılmaktadır. Bu greftlerde ise 4.600 – 11.500 saç telini içermektedir.

  Greft alınırken oluşan delikler donör alanı boyunca küçük yaralara dönüşerek iyileşmekte ve belli belirsiz bir hal almaktadır. FUT tekniğindeki yara izlerine kıyasla bu yara izleri daha hızlı iyileşmekte ve daha az görünmektedir. Bu nedenle FUE yöntemi izsiz yöntem olarak adlandırılmaktadır. Yalnızca donör alanda kendini gösteren 1 mm çapından küçük noktasal beyaz alanlar saçların uzaması ile beraber dışarıdan görünmemektedir. Bu nedenle FUE yönteminin FUT yöntemine kıyasla daha fazla kullanıldığını ve Saç Ekimi işlemlerinde daha yaygın olarak tercih edildiğini söyleyebiliriz.

  Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

  Saç Ekimi işlemi esnasında operasyon sonrasında elde edilen sonuçlar ile doğal bir görünümün elde edilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle saç ekiminden doğal bir görünümün sağlanabilmesi için saç çizgisi planlamasının doğru yapılmasına dikkat edilmektedir. Bu saç çizgisi alın ve saçlı alanın birleştiği noktadır. Bu noktanın doğru planlanması ve saçlı bölge ile alın seviyesinin doğru tespit edilmesi saç ekiminden elde edilecek doğal görünüm ile aynı orantıdadır. Bu nedenle Saç Ekimi yöntemleri ve tekniklerinin dışında saç ekiminin doğru planlaması da başarı seviyesinde önemli bir parametredir.

  Saç ekiminden önce yapılan planlama sonrasında hazırlık aşamasına geçilmektedir. Bu aşamada FUE yöntemine göre saçlar kısa bir şekilde traş edilmektedir. Traşın tamamlanmasının ardından işlem esnasında hissedilecek ağrı ya da acı hissinin azaltılması ve daha konforlu bir saç ekim operasyonunun geçirilmesi için lokal anestezi uygulanmaktadır.

  Lokal anestezi sonrasında saç köklerinin alınacağı bölgeler tespit edilmektedir. Bu bölgeler genetik özelliği sayesinde dökülmediklerinden ötürü genellikle her iki kulağın arasındaki alanlardır. Bu alanlardan tercih edilen saç köklerinden uzayan saçlar ömür boyu kalıcı olmaktadır.

  FUE yöntemi kullanılarak yapılan Saç Ekimi işlemi ile herhangi bir kesi ya da dikiş olmadan saç kökleri toplanmaya başlanmaktadır. Mikro motor yardımı ile 0,6 ila 0,8 arasındaki ince mikro punch kullanılarak donör alanda oluşabilecek travmalar azaltılmakta ve daha az iz kalmasına yardımcı olmaktadır.

  Saç köklerinin toplanmasının ardından bu saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması aşamasına geçilmektedir. Saç köklerinin yerleştirilirken hangi sıklıkta olacağı ve hangi derinliklerde ekileceği oldukça önemli bir husustur. Çünkü bu detaylar saç ekiminden sonra elde edilecek doğallığın belirlenmesinde oldukça etkilidir. Özenle, planlı ve dikkatle ekilen her bir saç kökü daha estetik ve göze hitap eden saçların ortaya çıkması ile başarılı sonuçlar elde edilirken hasta memnuniyetini de en üst seviyede tutmaktadır.

  Saç Ekimi işleminin tamamlanmasının ardından saç köklerinin alınmış olduğu alan bir sargı ile kapatılmaktadır. Böylece bu alanın dış ortamla teması kesilmektedir. Genellikle aynı gün taburcu edilmesinin ardından bir sonraki gün için kontrol randevusu verilmektedir. Bu aşamada ise; saçların ilk yıkaması değerlendirilmekte ve uygun görüldüğü takdirde yıkama yapılmaktadır. Yıkama esnasında özel bir solüsyon ile yumuşatılan alan medakil şampuan yardımı ile hassas bir şekilde yıkanmaktadır. Ortalama 15 gün gibi bir sürenin ardından kabuklanmanın geçmesi ile normal yıkama düzenine geçilmesi istenmektedir.

  Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

  Erkeklerde saç dökülmesi ilk olarak önlerde daha sonrasında da üst bölgelerde kendini göstermektedir. Bazı tablolarda yalnızca üst bölgelerde yaşandığı da görülmektedir. Hormonal etkilerden kaynaklanan bu erkek tipi saç dökülmeleri normal bir süreçtir. Saç üreten hücrelerin zaman içerisinde ölmesi ile saçlarda incelmeler ve uzamama problemleri kendini göstermektedir. Zamanla dökülen saçlar ile birlikte çıkmayan saçların sonrasında da kellik kendini göstermektedir. Bu durum sonucunda da erkeklerde saç ektirme isteği ortaya çıkmaktadır.

  Kadınlarda bu durum daha farklıdır. Kadınlar dökülmüş saçları yeniden kazanmak ya da daha sık seyrelmiş saçları sıkılaştırma isteği ile Saç Ekimi talebinde bulunmaktadır. Genellikle bu istek doğrultusunda yapılan muayenelerde kadınların en büyük tedirginlikleri ise mevcut saçların kısa kesilmesine gerek olup olmadığıdır. Bu noktada belirtmek gerekir ki; saçların kesilmesine gerek duyulmadan ekim operasyonları gerçekleştirilebilmektedir.

  Genel olarak Saç Ekimi operasyonları erkeklerde ve kadınlarda 20 yaş sonrasında uygulanabilir bir işlemdir. Ancak bu uygulamaya gerek olup olmadığı, kişinin uygulamaya uygun olup olmadığı ve uygulanabilecek yöntemlerin belirlenebilmesi için ön kontrol gereklidir.

  Saç yapısı, saçların büyüme durumları, saç dökülme özellikleri, nakil alınacak alandaki saçların durumları, yaş ve genel sağlık durumu gibi etkenlerin dikkate alınarak oluşturulacak tedavi planlaması için ücretsiz muayenemizden yararlanarak ön kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Online randevu talebinde bulunmak ve Saç Ekimi fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıda bulunan iletişim formu üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Fiyat Teklif ve Randevu Formu
  Saç Ekimi Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurunuz Uzmanlarımız Size En Kısa Sürede Dönüş Yapacaktır.

   Tedavilerimiz Hakkında Bilgi Almak ve Fiyatlarımızı Öğrenmek İçin Bizi Arayabilirsiniz:
   Call Now Button
   ×