Selanik Caddesi Mehtap Apartmanı NO:41/8 Kızılay/Ankara
trenar

Yanık İzi Tedavisi

Yanık İzi Tedavisi

  Yanık İzi Tedavisi; Ameliyatsız Yanık İzi Tedavisi yanıkların derecesine ve ciltte bıraktığı hasara göre uygulanmakla birlikte yanık izi tedavilerinde kullanılmakta olan etkili tedavi yöntemlerinden biri lazer olup, yazımız içerisinde yanık izleri nasıl iyileşir, lazerle yanık izi tedavisi nasıl uygulanır gibi konu başlıklarına ulaşabilirsiniz.

  Cildin yüksek ısı ile temas etmesi sonrasında canlılığını yitirmesi haline yanık adı verilmektedir. Bu yanıklar, ısının temas ettiği süreye ya da yüksekliğine bağlı olarak cilt üzerinde yüzeysel, orta ya da derin tabakaları yakarak ölü dokulara yol açmaktadırlar. Bunun sonucunda da derinliğine ve kaplamış olduğu alanlara göre farklı boyutlarda izler bırakarak iyileşmektedirler.

  Yanık İzi Tedavisi

  Yanık izleri, geçmiş dönemlerde deride uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen deride iyileşme sağlansa dahi görüntü olarak sağlıklı cilt dokusuna yakın bir görünüm elde edilemediği için büyük bir sorun olarak kalmıştır. Bunun dışında fonksiyonel bozulmalara ve estetik kaygılara yol açan yanık izleri; cildin yüz, el, saçlı deri ve boyun gibi görünün bölgelerinde kırışıklığa, ton farklılıklarına ve ciltten kabarık bir görüntüye neden olduğu için sosyal ve profesyonel hayatı büyük ölçüde etkilemektedir.

  Modern tıbbın ve tıbbi yöntemlerin hızla gelişmesi sonucunda kliniğimizde uygulamış olduğumuz Yanık İzi Tedavisi yöntemleri ile yanık izleri sorun olmaktan çıkarılmaktadır. Tedavi sonrasında elde edilen başarılar ile yaşanılan sorunların önüne geçmeyi başardığımızı söyleyebiliriz. Bu amaçla yanık izinin tedavisi ve yanık izi tedavi fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilmek için ücretsiz muayenemizden yararlanarak bir ön kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca söz konusu tedavi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar için aşağıda bulunan iletişim formu üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Skar İzi Tedavisi
  BENZER TEDAVİLER
  Skar İzi Tedavisi
  Ameliyatsız cilt tedavisi yöntemi olan Skar İzi Tedavisi, cilt üzerinde nebde dokusu oluşturarak ciltten kabarık görünümde iyileşen skar izlerinin görünümünün hafifletildiği uygulamaları içerisinde barındıran tedaviler bütünüdür.

  Yanık İzleri Nasıl İyileşir?

  Yanıklar, yanığa neden olan etkene, şiddetine ve bulunduğu bölgeye göre farklı estetik ya da fonksiyonel sorunlara yol açmaktadır. Ancak bir ve ikinci derece yanıklar kendiliğinden iyileşen yüzeyel yanıklardır. Bu yanık grubu iyileşirken bu alanın çevre deriden farklı renkte olduğu gözlemlenir. Tam iyileşme sağlanmasının ardından yanık alanı yavaş yavaş ten rengine dönmeye başlar ve renk farkı ortadan kaybolur.

  Bir ve ikinci derece yanıkların iyileşme süresi içerisinde güneşten korunması gerekmektedir. Güneşe maruz kalan yanık alanları cilt üzerinde koyu lekeler bırakabilmektedir. İki haftadan daha geç iyileşen derin yanıklar ile cilt yaması gerektiren üçüncü derece yanıklarda bu durum daha farklıdır. Birinci ve ikinci dereceden yanıklardan farklı olarak; üçüncü derece ve derin yanıklar iz bırakarak iyileşmektedirler. Bunun sonucunda da özellikle yüz bölgesindeki yanık izlerinin gizlenememesinden dolayı fonksiyonel sorunlar yaratabildiği gibi ciddi psikolojik sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

  Güneş yanıkları gibi yüzeyel yanıklar iz bırakmadan iyileşmektedirler. Bunun dışındaki yanıkların pek çoğunun istisnasız olarak iz bırakarak iyileştiğini söyleyebiliriz. Yanık derecesi ne kadar fazla ise iyileşmesi de o kadar uzun sürmektedir. Yanığın iyileşme süresine bağlı olarak da iz seviyesi o kadar artmaktadır. Yara izi tedavileri ile yanıklarda kendiliğinden iyileşme mümkün olmazsa eğer cerrahi operasyon aracılığı ile deri yaması konularak kapatılmakta ve iyileşme sağlanmaktadır. Bu işlem de homojen bir görüntü kazandırılırken, çevre sağlam cilt tonu ile aynı renk tonunu yakalamak mümkün değildir. Bu tablolarda da anormal ve kötü yara iyileşmeleri ile karşılaşmak mümkündür.

  Yanık Sonrası Ortaya Çıkan Estetik ve Fonksiyonel Sorunlar Nasıl Giderilir?

  Yanık izleri derecesine bağlı olarak iyileşme sonrasında cilt üzerinde büyük alanlar kaplayabilmektedir. Bu durum kişiye fonsiyonel sorunlara neden olabildiği gibi oluşturduğu görünüm sonucunda öz güven problemleri yaşamasına de zemin oluşturmaktadır. Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen yanık izlerinde tüm bu sorunların giderilebilmesi için, cilt dokusu üzerinde başarılı tedavilere olanak sunan fraksiyonel lazer yöntemi tercih edilmektedir.

  Yanık İzi Tedavisi

  Yanık İzi Tedavisi için kullanılmakta olan etkili tedavi yöntemlerinden biri lazerdir. Lazer iyileşme sonrasında hem fonksiyonel hem de estetik sorunlar bırakarak iyileşen pek çok yanık izi formunda olumlu sonuçlar vererek, sorunların önüne geçebilmektedir. Yanık izlerinin derinliğine ve boyutuna göre etki gösteren lazer sayesinde, yanık izlerinin büyük bir sorun olmaktan çıktığını da söylemek mümkündür.

  Lazerle Yanık İzi Tedavisi

  Lazer, tek renkli şiddetli ışın demeti olarak çalışan bir sistemdir. Bu sistemde ışının dalga boyu ve ısısına bağlı olarak hedef ve tedavi yöntemleri değişmektedir. Pek çok cilt sorununda ve estetik uygulamalarda başarılı bir şekilde kullanılmakta olan lazer cihazı, lazerle yanık izi tedavisi için de tercih edilen etkili bir uygulamadır.

  Kliniğimizde uygulamış olduğumuz Yanık İzi Tedavisi amacı; yeni doku üretiminin arttırılmasıdır. Yeni doku üretiminin arttırılması sayesinde cilt üzerinde belirli seviyelerde düzelmeler sağlanır. Yani yeni doku üretimi arttırılarak zarar görmüş olan kötü dokuların yerine daha sağlıklı ve doğal dokular oluşturulmaktadır.

  Lazer yöntemi özellikle deriden kabarık yanık izlerinde etkili sonuçlar vermektedir. Kabarık izlerin yumuşatılması, cilt seviyesine inmesi ve cilt tonundan daha kırmızı olan kızarıklığın düzeltilmesi noktasında etkilidir. Lazer ışınlarının cilt altındaki kollajen ve elastik lifleri uyarması nedeni ile olgunlaşmış izlerin daha iyi hale gelmesine olanak sunduğunu da söyleyebiliriz.

  Lazerle Yanık İzi Tedavisi Nasıl Uygulanır

  Derinin yüzeyini etkileyen durumlarda tercih edilen lazerle tedavi yöntemi, renk farkının ve kırışıklığın fazla olduğu yanıklarda etkinliğini göstermektedir. Uygulama esnasında lazer ışınları, yanık izi üzerine gönderilmektedir. Lazerin cilt dokusu üzerine göndermiş olduğu ısı enerjisi ile iz üzerinde deformasyon oluşur ve yeni bir hasar oluşturmaktadır. Bu hasar yalnızca yanık izi üzerinde oluşturulurken sağlıklı dokuya zarar verilmemektedir. Bu teknikle cildin yara iyileştirme mekanizması tetiklenmekte ve deri yeni bir yara algıladığı için yanık izi bölgesinde kollojen artışı oluşmaktadır.

  Yanık İzi Tedavisi izler sağlıklı cilt dokusuna eşitleninceye kadar devam eden seanslardan oluşur. Bu periyotta işleyen lazerin etki mekanizması, her seansta devam ettirilerek estetik açıdan kabul gören görüntü elde edilene kadar tekrarlanmaktadır. Yani tedavi süresince uygulanan her saensta izlerin deriye yakınlaştırılması hedeflenmektedir. Ayrıca lazerin cilt üzerindeki etkisinden dolayı çevre dokularda bulunan diğer yüzeysel problemlerde de azalmalar görülmektedir. İz tedavilerinde ayrıca medikal cilt bakımı uygulamalarıyla tedaviyi destekleyebilirsiniz.

  Yanık İzi Tedavisi Seans Süreleri ve Seans Sayıları

  Yanık izi derecesinde göre seans süreleri ve sayıları değişkenlik gösterebilmektedir. Yanık izinin görünürlüğünün belirgin derecede azalmasını sağlayan bu tedavide, doku hasarı değerlendirilerek seans aralıkları belirlenmektedir.

  Söz konusu Yanık İzi Tedavisi uygulaması, seans süreleri ve sayıları yanık izinin derinliğine, boyutuna ve izin bulunduğu alana göre değişkenlik gösterdiğinden; kişiye özel planlanan bir tedavi yöntemidir. Yanık izlerinin deriye yakınlaştırılması, derinin rengi ve hassasiyeti açısından önemli bir faktör olduğu için tedavi sürecini ve uygulamanın etkinliğinde farklılıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle ön kontör ile tedavi planının netleştirilebilmesi için ücretsiz muayenemizden yararlanarak kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

  Yanığın yeri, genişliği ve çevre dokuların durumu bu muayene esnasında belirlenmektedir. Bu nedenle ön kontrol oldukça önemlidir. Ayrıca Yanık İzi Tedavisi hakkında bilgi almak ve sorularınızı iletmek için aşağıda yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

  Fiyat Teklif ve Randevu Formu
  Yanık İzi Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurunuz Uzmanlarımız Size En Kısa Sürede Dönüş Yapacaktır.

   Tedavilerimiz Hakkında Bilgi Almak ve Fiyatlarımızı Öğrenmek İçin Bizi Arayabilirsiniz:
   Call Now Button
   ×